Ajax kontrolleri sorunsalları

Visual Studio ortamında da kullandığımız, geçmişte pek umursanmayan fakat yakın zamanlarda Google’ın arama çubuğunda ipucu uygulaması ile tekrar gündeme gelen ve ondan sonrada sık sık kullanılan Ajax teknolojisinin birkaç sorunsallarından bahsedeceğim.

Hikayeyi fazla uzatmadan herhangi bir Asp.net uygulamasında kullanacağımız meşhur hazır Ajax kontrollerinde bazen haftalarca süren sorunları ile baş başa kalan arkadaşlar için birkaç çözüm yolları. İlk olarak sorun adını belirtmek istersek; projeye eklediğimiz referans Ajax Toolkit Control .dll’nin çalışmaması.

Peki bu sonradan eklenilen Ajax kontrolleri neden çalışmaz?

  • .Net Framework 4 kütüphaneniz hasarlı olabilir. Microsoft .NET Framework 4 bağlantısına tıklayıp ilgili kütüphanenizi onarın.
  • Visual Studio’nun güncellemeleri varsa yapın, Service Pack yüklemediyseniz yükleyin.(Microsoft Visual Studio 2010 Service Pack 1)
  • Bu adımları sırasıyla veya hiç yapmayabilirsiniz belki sorun yoktur fakat soruna karşı bakış açınızı değiştirip uygulamanızı hangi kütüphane üzerinde yazdığınıza dikkat ederek Ajax Control Toolkit‘leri o Framework e göre ekleyin. Mesela Framework 3.5 ile yazıyorsanız uygulamanızı eklemeye çalıştığınız Ajax .Net4 kontrolleri haliyle çalışmayacaktır. Çalışmadığı zaman hem Debug da sorun verir hemde Toolbox kısmında kontroller soluk olarak gözükür(sürükle bırak yapamazsınız).

Sorunlar bu kadar bitmediğini biliyorum, fakat başıma gelen olayı nasıl çözdüğümü burada anlatmak istedim. Hikaye kısmı biraz uzun olabilir, bu stresli anınızda biraz gevşetmek için uzun uzaya anlatmak istedim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir