App.Config nasıl eklenir ve kullanılır

Veritabanı ile haşır neşir projelerimizde veritabanı ile uygulamayı bağlamak için(database adı, kullanıcı adı, şifre vs.) bir veya birkaç yerde Connectionstring kullanırız. Bu gibi durumlarda hem güvenliği arttırmak hemde iş yükünü azaltmak için App.Config kullanımı çok önemlidir.

App.Config kullanımı hakkında fazla söz etmeden nasıl kullanırız görelim. Oluşturduğumuz masaüstü projemize App.Config dosyası yoksa ekliyoruz. Dosya içindeki connectionStrings etiketleri arasına aşağıdaki gibi ilgili yerlere bilgileri yazıyoruz.

[cc lang=’xml’ ]


[/cc]

system-configuration-ekleme

Proje içinde herhangi bir formda bağlantıyı kullanabilmek için App.Config’e bağlantı ismi ile aşağıdaki gibi çağırıyoruz. Bunu yapmadan önce System.Configuration referansını eklemeyi unutmayın…

[cc lang=’csharp’ ]SqlConnection sql = new SqlConnection(ConfigurationManager.ConnectionStrings[“constr”].ConnectionString);

//… bağlantıdan sonra geri kalan işlemler. [/cc]

Hali hazırda yapılan örneği aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

[wpdm_file id=10]

“App.Config nasıl eklenir ve kullanılır” için bir yorum

  1. peki, app.config içinde kısmı var. burdaki verileri okuyoruz ama save edemiyoruz. Properties.Settings.Default.Save() komutu hata vermeden çalışıyor ama dosyaya kaydetmiyor. Kısacası program içinde değiştireceğimiz verileri nasıl kaydedeceğiz. (VS2015 kullanıyoruz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir