Geliştiriciler için Java Android kurulumu

Gün geçtikçe gelişen mobil işletim sistemi Android yazılım geliştiricilerin iştahını kabartıyor. Android işletim sistemi üzerinde Java programlama diliyle geliştirilmiş uygulamalar çalıştırılmaktadır. Bundan dolayı uygulama geliştirmek için Java bilmek gerekli. C# ile halledilmez mi ? derseniz monodroid veya xamarin ile küçük bir ücret ödeyerek geliştirebilirsiniz. Konuyu fazla uzatmadan mevzuya geçmek istiyorum.

android-kurulumu

Android işletim sisteminde çalışacak program yazmak için Java Android kurulumu şart. Bu kurulum yeni başlayanlar için adeta işkence gibi geliyor. Konuyu araştıranlar andorid developer kurulum hakkında eskiden anlatılmış kurulum adımları çetrefilli olduğunu görmüştür. Bunu indir sonra onu kaldır updeyt et orda onu çağır 2 gün bekle amuda kalk vs. Eminim bu kurulum yüzünden hevesli yazılımcı arkadaşlar android den vazgeçmişlerdir. Konuyu uzattım biliyorum daha fazla sabrınızı denemeden Java Android kurulumunun basitleştirilmiş halini size paylaşmak istiyorum.

İlk defa kurulum yapacaklar için öncelikle Java ve Java JDK’yı indirip kurmaları gerekir. Java JDK için ; http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

Google; Eclipse + ADT plugin, Android SDK Tools, Android Platform-tools kurulum için tüm gerekli eklenti ve programları bir araya toplayarak bir paket halinde indirip gerekli güncellemeleri yaparak android geliştirme dünyasına giriş yapabilirsiniz. ADT (Android Developer Tools) paketini aşağıdaki link yardımı ile karşıınıza çıkacak olan siteden indirin. http://developer.android.com/sdk/index.html

İndirdiğiniz (adt-bundle-windows-x86) bu dosyayı belirlediğiniz bir klasöre çıkartın. Resimdeki gibi SDK Manager çalıştırarak gerekli paketleri indirip yükleyin. Tavsiyem bütün paketleri işaretleyip yüklemek.

basit-android-kurulumu

Ardından eclipse klasörüden eclipse programını çalıştırın. Resimdeki gibi sağ üsteki Help menüsünden Install New Software sekmesine gelip android eklentisini Add butuna tıklayıp Name alanına Android , Location alanın da http://dl-ssl.google.com/android/eclipse url sini girip Ok butonuna basın. Resimdeki gibi ekran görüntüsü alacaksınız. Buradan Developer Tools yükleyin.

eclipse-android-yuklemek

Bunları yaptıktan sonra geriye fazla bir şey kalmıyor. Gerekli yolu da tanımladıktan sonra Eclipse File menüsünden Android projesini oluşturabilirsiniz. Daha detaylı anlatım için detaylı videoyu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir