İlk harfi büyük sonrası küçük harf

Basit bir konu ile merhaba. X projesi üzerinde çalışırken kategori ekleme kısmında sonradan farkında olduğum bir hata ile karşılaştım.

Şöyle ki xml dosyası içine kayıt ettiğim  kategoriler haliyle aynı isimde olmaması gerekiyordu. Kontrol şartları sayesinde bu durumu çözülebilmekte. Ancak kullanıcı daha önceden küçük harfle eklediği kategoriyi tekrar büyük harfle yazıp eklediğinde, xml içinde database gibi  büyük-küçük harf duyarlılığı olmadığından büyük harfli aynı kategoriyi de eklemekte.

ilk-harf-buyuk

Örneğin xml kategori kayıtları içinde MEYVE ve meyve 2 tane aynı isimde kategori mantıken bulunmasını istemediğimiz halde bulunmakta. Bunu engellemenin yolu kullanıcının girdiği kelimenin, verinin vs. ilk harfini büyük yapıp kalan harflerini küçük yaptıktan sonra işleme koymak. Mesela,  kullanıcı ilk harfi küçük 2. harfi büyük gibi abuk sabuk veri de girebilir…

Hikaye böyle cereyan etmekte. Bu durumu düzeltmek için CultureInfo sınıfının CurrentCulture özelliğinden faydalanarak yapabiliriz. Örneği pekiştirmek için boş bir form üzerine textbox ve buton ekleyip buton clik olayına alttaki kodları yazalım. using System.Globalization; projenize eklemeyi unutmayın !

[cc lang=’csharp’ line_numbers=’false’]

string gelenYazi = CultureInfo.CurrentCulture.TextInfo.ToTitleCase(textBox1.Text);

MessageBox.Show(gelenYazi);[/cc]

 

“İlk harfi büyük sonrası küçük harf” üzerine 3 yorum

  1. Merhaba;
    Yazılarınızı beğenerek okudum devamını dilerim.
    Paylaşımlar için de teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir