Mini metod örneği

İstek üzerine basit bir konu ile merhaba. En iyi yazılımcı, az kodla çok şey yapandır. Bu sözden yola çıkarak metotların kod yazarken işimizi kolaylaştırdığı aşikar.

Aynı kodu birden fazla yerde kullanmak isteyebiliriz. Bunun iki yolu vardır biri yüzyılın teknolojisi olan copy-paste diğer ise metod gibi yapılar. Birinci yolu tabi ki kimse tavsiye etmez, çünkü ileride copy-paste yaptığımız kodun bir yerine değiştirmeye kalktığımızda hepsini tek tek değiştirmemiz gerekecek. İşte ikinci yol olarak metodlara burada göre düşüyor.

Yapıyı ve nasıl çalıştığını anlamak için basit iki sayıyı toplayıp KDV’sini hesaplayan mini metod örneği yapalım. Resimdeki gibi forma 2 textbox, label, buton atın. Ardında kod kısmına geçin;

[cc lang=”c#”] private static int hesapla(int gelen)
{
int yuzdesi = gelen + (gelen * 18 / 100);
return yuzdesi;
}

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
int sayi1 = Convert.ToInt32(textBox1.Text);
int sayi2 = Convert.ToInt32(textBox2.Text);

int toplam = sayi1 + sayi2;

int sonuc = hesapla(toplam);
label1.Text =Convert.ToString(sonuc);

} [/cc]

Toplama işlemini metodsuz kullanmadan yaptık. Çıkan sonucu göstermeden %18 hesaplayan geriye değer döndüren metoda gönderdik. Adım adım anlatırsak;

  • Aynı sınıf içinde olduğundan dolayı private kullandık metodumuz ayrı sınıf içinde tanımlasaydık  hesaplama yapmak için public kullanmamız gerekirdi.
  • Metodumuzun ismi hesapla olarak tanımladık gönderilen değer int olacağı için int tipinde gelen değişken ile metodumuzu oluşturduk.
  • Geriye değer döndüren metod için return ile metod da yapılan işlemin sonucunu gönderdik.
  • Textbox lardaki değerleri toplayıp çıkan değeri metoda gönderdik, metod da bize yüzdesini hesaplayarak geriye gönderdi. İşlemi label a yazdırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir