Rastgele sayı ve harf üreteci

Basit C sharp Captcha uygulaması ile merhaba. Bazı web sitelerinde, üyelik formlarında rastgele harf-rakam gösterilerek formu dolduran kişiden bu harf-rakam üzerinde yazan sözcüğü girmesi istenir. Buradaki amaç formu dolduranın insan olduğunu anlamak. Bu açıklamadan sonra 4 haneli karışık rastgele sayı ve harf üretecine geçebiliriz.

Metot kullanarak yapılan bu uygulamada bir buton ve bir label kullandık. Forma resimdeki gibi ekleyip kod kısmına geçelim. Buton click ine tıklamadan metot tanımlayın;

[cc lang=”c#”]private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
this.Text = sayideger(); //formun çubuğuna yazdırıyoruz
label1.Text = sayideger();
}

string sayideger()
{
string deger=””; //boş değer tanımlıyoruz
Random rnd=new Random(); // rastgele değeri tanımlıyouz
for (int i = 0; i < 4; i++) //4 haneli rakam-harf üretmek için döngü sağlıyoruz { int karar=rnd.Next(0,2); // 0 veya 1 if (karar == 0) // rastgele üretilen sayı 0 ise sayı üret { int sayi = rnd.Next(1, 10); deger += sayi.ToString(); } else // değilse harf üret (65 ile 91 arası ascii kodlar olduğu için rakam değerleri girdik) { int x = rnd.Next(65, 91); char harf = Convert.ToChar(x); //ascii kod olarak üretilen sayıyı harfe çevirdik deger += harf; //değere atadık } } return deger; }[/cc] açıklamaları kodların içinde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir