Asp.net Membership özellikleri

Machine.config dosyasında bulunan daha çok üyelik için kullanılan Asp.net Membership yapısındaki özellikleri inceleyelim. Uygulamamızda Web.Config içerisinde system.web blogunun içine eklediğimiz Membership providers’ın da bulunan özellikler ve açıklaması;

connectionStringName : Uygulamada kullanılan veritabanını bağlayan connectionstring isminin yeri.

enablePasswordRetrieval : Unutulan şifreyi geri alma yapılsın mı. True olursa eski şifre gönderilecek, false olursa kullanıcıya yeni şifre gönderir. Ayrıca passwordFormat hasked olursa burası true olamaz.

enablePasswordReset : Şifreyi sıfırlama için kullanılır.

enablePasswordRetrieval false ise bunun true olaması gerekir.

requiresQuestionAndAnswer : Gizli soru; true soru olsun, false gizli soru olmasın.

applicationName : Kullanılacak uygulamalar buraya yazılır. Şimdilik üyelik uygulamsını kullanacağımız için / işareti ile devam ediyoruz.

requiresUniqueEmail : Aynı mail hesabı ile birden fazla üye olsun mu. True yaparsanız kullanılan mail adresiyle bir tane hesap açılır.

passwordFormat : Üye şifrelerinin veritabanında tutacağı format yeri. Burada 3 tane şifreleme tipi bulunmakta. Bunlar Clear, yaptığımızda şifre olduğu gibi veritabanında görülür, encrypt yaptığımızda geri çevirebilir şekilde şifreyi şaklıyo, hashed ile yapılan paralo geri döndürülemez yani yazılan şifre tekrardan eski haline gelemez.

maxInvalidPasswordAttempts : En fazla kaç kere yanlış parola girilebilir. Bu özellik sonucunda passwordAttemptWindow özelliğini çalıştırarak anlam kazanmakta. Normalde passwordAttemptWindow =10 dakika yani 5 kez yanlış parola giren üye 10 dakika login olması yasaklanacak.

minRequiredPasswordLength : Şifrenin en az kaç karakterli olacağını belirten özellik.

minRequiredNonalphanumericCharacters : Şifrede alfa numerik karakter olsun mu yani semboller = ? / gibi olmasını isterseniz 1(kaç tane alfa numerik karakter olmasını istiyorsanız o kadar sayı) yapmanız gerekir, istemiyorsanız değeri 0 yapmanız yeterli olacak

passwordStrengthRegularExpression : Şifrenin güvenilirliğini buradan ayarlanmakta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir