Barkod oluşturma programı yapımı

Çubuklu çizgilerin bir arada bulunduğu çeşitli kodlama yöntemleriyle sunulan, yalnızca makinaların okuyabileceği şekilde olan şeylere kendimizi bildik bileli barkod diyoruz. Hikayeyi fazla uzatamayacağım. Benzer konuda bir çok makale yazılmış, hikayem gibi bu konuda kısa, basit yöntem ile girilen değerlerin barkod karşılığını söz deyimi ile barkod oluşturma programını birlikte yapalım.

Basit yöntem ile oluşturulan barkod şöyle; alttaki buton yardımı ile indirilen barkod fontlarını windows klasörü içindeki font klasörüne yükleyin.

Like or Tweet this page to reveal the content.

Daha önceki yazımda(Formda metin stilini değiştirme) formdaki herhangi bir yazının fontunu değiştire biliyorduk. Barkod oluşturmasını da aynı yöntem ile yapacağız.

Fontları ilgili yere yükledikten sonra boş form ekranına textbox, label, button ve combobox kontrolleri ekleyin. Combobox içine 3 tane item ekleyin (3 of 9 Barcode, Code 128, EAN-13 Half Height) olduğu gibi yazın, çünkü windows font içerisinden çağrılan isim aynı olması gerekir. (İşinizi garantiye almak istiyor, sorun yaşamak istemiyorsanız buradaki yazıda bilgisayarınızdaki fontları combobox içine ekletebilirsiniz.)

Font olayını hallettikten sonra kod kısmına geçebiliriz. Button clik olayına alttaki kodları yazmanız yeterli.

[cc lang=”c#”] label1.Text = textBox1.Text;
label1.Font = new Font(comboBox1.Text, label1.Font.Size, FontStyle.Regular); [/cc]

Textbox içine değer girip combobox dan istediğiniz barkod fontu seçip ekrana yazdırabilirsiniz. Daha fazlasını isteyenler iletişime geçebilir…

Güncelleme bilgi !

Barkodu bu şekilde oluşturabiliyoruz. Fakat barkod okuyucuları oluşturduğumuz bu biçimi okumaya biliyor. Yazımı paylaştıktan   sonra barkod okuyucu ile okutabildim.  3 of 9 fontlu barkodu direk okumadı, girilen rakam veya yazının başına ve sonuna * koyarak Ör: *234234* şekilde yazılan yazının  3 of 9 fontlu biçimini barkod okuyucu 234234 olarak okuyabilmekte.

Barkod da sabit bir karakter uzunluğu yoktur. Örnekte yaptığımız textbox alanına 1 yazıp barkodunu çıkartsak onuda okuyabilir.

“Barkod oluşturma programı yapımı” için bir yorum

  1. S.a Güzel bir paylaşım olmuş yalnız size bir konuda yardım istiyorum elimde vb ile kendi yaptığım acess bağlantılı bir proje var yalnız ben bu projeye elimdeki barkod okuyucuya bağlamam lazım nası yapabilirim.Yardımcı olabilecek birisi varmı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir