Sql Server 2012 kurulumu anlatımı

Merakla beklenen Microsoft Sql Server 2012 piyasaya sunuldu. 3 Mayıs 2012’de Swiss Otelde lansmanı ile Türkiye de tanıtıldı. Yeni Sql Server başlamak için alttaki linkleri kullanarak ihtiyacınıza göre indirebilirsiniz.

SQL Server 2012 Evaluation – 4.2 GB Ful paketi bu bağlantını içinde

SQL Server 2012 Express

Bilgisayarınızda hali hazırda Sql Server 2012 varsa kuruluma geçebiliriz. Kuruluma geçmeden önce bir kaç not aktarmak istiyorum; anlatımını yaptığım Sql Server 4.2 GB Evaluation paketi olup Sql Server 2008 R2 kaldırmadan üzerine kurulumu yapıldı. Kurulumda bir kaç problemle karşılaştım bunları da anlatıma aktardım. .Iso uzantılı setup dosyasını indirdiyseniz Dvd’ye yazdırmadan sanal sürücü(DAEMON Tools) programı ile kuruluma başlayabilirsiniz.

Iso dosyasını açıp Setup’u çalıştırdıktan sonra Installation sekmesine tıklayıp kuruluma başlayabiliriz.

New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation tıklayıp başlayın.

Gelen sayfada kurulum için sistem kontrolü yapılmakta, sorun çıkmadığını varsayıp(genelde çıkmıyor) Ok basıp bir sonraki adıma geçebiliriz.

Gelen ekrande resimdeki gibi free edition seçenğinde SqlExpress veya ihtiyacınıza göre Evaluation seçeneğini seçip Next ile devam edin.

Gelen lisans sözleşmelerini onaylayıp devam edin.

Kurulum için gerekli dosyalar yükleme sayfası tamamlandıktan sonra Install tıklayıp devam edin.

SQL Server Feature Installation seçeneğini seçerek bazı özellikleri manuel belirleyelim. Bu seçeneği seçtikten sonra Next ile ilerleyin.

Gelen ekranda Sql Reporting Service, Integration Services, Analysis Service gibi Sql Server’in diğer özelliklerini de kurmak istiyorsanız Select All tıklayıp hepsi seçildikten sonra Next ile ilerleyin.

Installation Rules sayfasında Prior visual studio 2010 instances requiring update hatası ile karşılaştıysanız bu hatayı giderebilmek için Visual Studio 2010 Service Pack 1 güncelleştirmesini yapmanız gerekir. Bu hata ile karşılaşan arkadaşlar Sql Server kurulumunu iptal edip bu bağlantıdaki buradan indir güncelleştirmeyi yaptıktan sonra tekrar aynı adımları takip ederek kuruluma devam edebilir.

Hatasız olarak devam edersek gelen sayfada instance tanımlamamız gerekir. Bilgisayarınızda herhangi Sql Server sürümü kurulmuşsa Default Instance seçeneğini seçtiğinizde hata alacaksınız. Manuel olarak elle SQLSERVER2012 instance yazıp Next ile kuruluma devam edebiliriz.(Tekrar hata verirse farklı isimde instance tanımlayın!)

Next ile devam edin.

Gelen sayfadaki Server Configuration ayarlarını resimdeki gibi yapın(hiç bir şey yapmasanız da olur sonradan bu ayarları değiştirebilirsiniz.)

Windows authentication mode seçili iken Add Current User tıklayıp authentication modda çalışması için admin ekleyin.

İlerleyen benzer sayfalarda aynısını yapın.

Bütün ayarlamalar yapıldıktan sonra bilgisayarınıza Sql Server 2012’i Install butonuna tıklayarak kurulumun son aşamasına başlayabilirsiniz.

Kurulum sağlıklı bir şekilde gerçekleştiyse resimdeki gibi ekran göreceksiniz. Bilgisayarınızı tekrar başlatıp Sql Server 2012Wi kullanabilirsiniz.

Alternatif, Yaşar Gözüdeli’nin hazırlamış olduğu Sql Server 2012 video anlatımlı kurulumu;

[vimeo]http://vimeo.com/35787725[/vimeo]

“Sql Server 2012 kurulumu anlatımı” üzerine 11 yorum

  1. Merhaba

   Aynı hata ile karşılaşmadığım için kesin bir çözüm önerisi veremeyeceğim ama, sanırım 2. veya 3. kez kuruyorsunuz, eski dosyaları, servisleri tamamen silip(registry de dahil) ve .NET Framework 4.0 tekrar yükleyip denerseniz çözüm getireceğini zannediyorum.

  1. net framework ile ilgili sorun olabilir.. framework ü kaldır onar veya tekrar yükle ondan sonra sql server ı yüklemeye başla

 1. Merhaba kolay gelsin. Ben kurdum yalnız SQL’e giriş yapamıyorum. Daha doğrusu tıklıyacağım simgeyi bulamıyorum. Çarşamba gününe ödevim var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

 2. öncelikle sorumla ilgilendiginiz(!) için teşekkürler.(!!!!!)
  kendi soruma kendim cevap veriyim srunun kaynağı sql serverin kurulum yapıcagı yer olan “Program Files” klasörünün daha önceden sıkıştırılmış olmasıymış…klasörü tekrar eski haline getirdiginizde sorun düzeliyor arkadaşlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir