Flash ta görünmez buton ile link vermek

Flash dünyasının en basit konusu ile merhaba. Her ne kadar flashın son dakikalarını yaşasak da hala kullanılan teknoloji. Bazen can kurtarıcımız olabilmekte. Mesela bir slider yaptığımızda bir kaç yerden .js css gibi dosyalarını da kaynaklanmamız gerekiyor. Ancak flash ile bu sorunu bir swf dosyası ve html sayesinde çöze bilmekteyiz. Lafı fazla uzatmayıp sadede geçeceğim.

Action Script 2.0 ile .swf uzantılı flash dosyamıza görünmez buton ile bağlantı yani link verebiliriz. Bol resimli anlattığım bu basit işlemi uygulaya bilirsiniz.

İlk olarak Ctrl+F8 ile bir buton oluşturun. Gelen sahnede Timeline alanındaki buton laye’inin Hit alanına resimdeki gibi sağ tuş ile Inster Blank Keyframe deyip alana kullandığınız flash alanından daha büyük toolbar’dan seçtiğiniz bir dikdörtgen çizin.(renk önemli değil, tahmini yaptığınız flash alanını kaplaması yeterli)

Ardından sahne alanına tekrar geri dönüp, sağdaki properties alanından yaptığınız butonu en üste layer açarak sahneye sürükleyip bırakın. Transparan mavi çizdiğiniz dikdörtgeni flash alanını kaplayacak şekilde üzerine getirin. Bu görünmez şeffaf buton en üst katmanda bulunması gerekir. Çünkü bağlantı kodları bu butona yazılacak.

Ve son olarak en can alıcı noktası yani oluşturduğumuz butona link özelliği kazandırıyoruz. Actions- Button sekmesine tıklayıp kod kısmına ;

[cc lang=”actionscript”]on (release) {
getURL(“http://coder.digitaldunyam.net”, target=”blank”);

}[/cc]

Burada flash’a tıklanıldığı zaman ilgili web sitesine ayrı sayfada gitmekte. Virgül ile target blank ifadesini silerek kendi sayfasında açabilirsiniz.

Olay bu kadar publish yapıp web sitenizde denemeniz dileği ile…

“Flash ta görünmez buton ile link vermek” üzerine 3 yorum

  1. anlatım için teşekkürler peki butona klasör kodu verebiliriz yani butona tıklanınya ” C:/ ” klasörü açılsıun

  2. Merhaba benim çok acil yardıma ihtiyacım var. Flashta bir harita üzerinde çalışıyorum. Tutup bırakma yöntemiyle haritanın üzerinde gezebiliyorum. (bu gerekli). Fakat harita resminin üzerine bir buton koyduğum da ve çalıştırdığımda buton sabit kalıyor. Yani mesela butonu belıkesirin üzerine koyuyorum ama çalıştırdığımda haritayı oynattığım anda buton balıkesirle birlikte hareket etmiyor. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun.. Teşekürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir